CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Aşılı Ceviz Fidanı

0 comment

Aşılı ceviz fidanı cevizin tohumdan toprağa ekilip elde edilen çöğürün zamanında ismine doğru elde edilen anaçlardan göz yada kalem aşı yöntemi ile aşılanması ile elde edilen 2 yılda fidan gelişimini tamamlayan fidan türüdür. Aşılı ceviz fidanı sadece işinin ehli kişiler tarafından büyük emekler sonucunda yetiştirilen bir fidan türüdür. Piyasada en çok bilinen aşılı ceviz fidanı çeşitleri chandler ve fernordur. Bunlar yabancı cins fidanlar olup chandler california menşeili fernor ise fransız menşeili aşılı cinslerdir.

Sertifikalı Aşılı Ceviz Fidanı Türleri

Aşılı ceviz fidanı üniversite hocalarının araştırmaları sonucunda bulunmuş ve üretimi devletçe yapılan hibe destekleri sonrası yaygınlaşmıştır. Ülkemizde bugün standart(sarı) sertifikalı fidan dikiminde dönümüne 100 TL, mavi sertifikalı ceviz fidanı dikiminde ise 280 TL dönümüne hibe desteği sunulmaktadır. Firmamızca bu desteklerin alınması için sizlere belgelerinizi bahçe kurulumlarınızda biz hazırlıyoruz... Mavi sertifikalı ceviz fidanının  sarı sertifikalı fidandan farkı üretici firmanın özel damızlık anaç tesisi bulundurma zorunluluğu ile üretim yapmasıdır. Mavi sertifikalı fidanlarda özel olarak aşı kalemleri üniversiteler tarafından sınırlı sayıda satılarak firmalara teslim edilmekte olup biz üretici firmalar bu kalemlerle aşılı üretim yapmaktayız.. Standart sarı sertifika da ise yine Tarım Bakanlığı kontrolünde üretim gerçekleşmekte olup sarı sertifika almanın gereksinimleri maviye göre firma açısından daha kolaydır. Tek farkı aslında budur. 

Aşılı Ceviz Fidanı Fiyatları

Fidanlarımızın fiyatları boy ve cinsine göre değişmekte olup 2 yaş küçük boy fidanlar 10 TL'den başlamaktadır. Aşılı ceviz fidanında boy yükseldikçe fiyatlar artmakta olup fidan cinsine göre de fiyatlar değişmektedir. Yerli cinsler şebin, bilecik ve kaman cinslerinin fiyatları daha uygun olup yabancı cinsler olan chandler, fernor, fernette, franquette de ise fiyatlar artmaktadır.  Ayrıca tüplü ceviz fidanlarının fiyatları açık köklü fidanlara göre daha ucuzdur.

açık köklü chandler ceviz fidanı

3 Yaşında Ceviz Fidanı Fiyatları

Sizlerden gelen taleplerin 3 yaşındaki ceviz fidanlarına dair olduğunu görünce bu konuyu bir açıklık getirmek istedik. Ceviz tohumdan tarlaya ekildiği zamandan tarladan sökülene kadar 2 yıl zaman geçer ve 2 yaşında açık köklü ceviz fidanı satın almış olursunuz. Ancak bu satılmayan yada tarlada aşısı tutmadığı için torbaya alınan fidanlar 3.yaşında satışa hazır hale gelirler. 2 yaşındaki fidan ile 3 yaşındaki fidan arasında boy yada kalınlık haricinde bir farklılık yoktur. Yeter ki fidan doğru aşılanmış olsun. 3 Yaşındaki Ceviz Fidan Fiyatları ise 2 yaşındaki fidanlar ile de aynıdır.

chandler

En İyi Ceviz Fidanı Hangisi?

Yine sık sorulan sorular arasında en iyi ceviz fidanı cinsinin hangisi olduğudur. En iyi fidan doğru rakıma uygun dikilen ceviz fidanıdır. Örneğin; fernor ceviz fidanı yüksek rakımlara dikilen aşılı ceviz fidanı cinsi olup chandlera göre 15 gün daha geç çiçeklenen geç donlara dayanıklıdır. Chandler ise 1200 rakıma kadar dikilebilen yabancı cins aşılı fidan olup yerli cinslere göre 15 gün geç çicek açar. Sonuç olarak ceviz bahçesinin kurulacağı rakım iyi araştırılmalı bölgeye uygun en iyi fidan bir uzmana danışarak seçilmelidir.

Ceviz Fidanın Merkezi Bandırma Sahil Yenice Köyü

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan Sahil Yenice Köyü'nde 300'e yakın hane bulunmakta ve köyün tamamı aşılı ceviz fidanı yetiştiriciliği ile ilgilenmektedir. Yani ceviz fidanın anavatanı Bandırma'da Sahil Yenice Köyü olup bu yüzden fiyatlarında belirleyici merkezi yine köyümüzdür. Köyümüzde arz talebe göre fiyatlar değişmektedir. Köyümüzde fidan yetiştiricileri ile birlikte firmamız gibi fidan satıcıları da vardır. Yani biz ve diğer firmalar sizlere en iyi fidanı istediğiniz boy ve cinste ulaştırmak için çalışıyoruz. Köyümüze çevre iller Bursa, İzmir, Denizli'den de fidan alıp satan toptancılar da vardır.

tüplü chandler ceviz fidanı

 

 

About Author

öz yaşam fidancılık logo

YERLİ CEVİZ FİDANLARI

İLETİŞİM

İhsaniye Mahallesi 46.Sokak No:14/4 Bandırma-Balıkesir  Türkiye

Tel & Fax : 0266 718 66 68

Güney Panç : 0539 783 09 56

Yaşar Panç : 0532 460 14 48

Salih Panç  : 0536 615 01 41